I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem 

Fotogalerie

Na tomto místě můžete být s námi krok za krokem při úpravě a přeměně našeho mlýna. Co bylo před a co potom. Ve všech ročních obdobích, ráno, v poledne i večer. V tichosti i v plném proudu konání seminářů, setkání, pracovních aktivit.

Štít Zuckerova mlýna
Štít Zuckerova mlýna


Historie rozsáhlého mlýnského stavení stojícího při Úterském potoce sahá až do 17. století. Prvním majitelem byl r. 1679 Valentin Zucker a rod Zuckerů pak vlastnil mlýn po celou dobu jeho funkčního provozu. Kromě Velkého Zuckerova mlýna byl po svatbě Zuckerova syna vystavěn nedaleko proti proudu potoka ještě druhý mlýn nazývaný Malý Zuckerův mlýn. Mlýn sloužil svému účelu až do období po konci 2. světové války a definitivně byl opuštěn po r. 1950. 


Na těchto fotkách vidíte přírodu která ve mlýně a  okolí kraluje. 

Toto luční kvítí je foceno na lukách a pastvinách v okolí mlýna. 

Mlýn a jeho úpravy až do dnešní doby

Začínáme fotodokumentací jak vypadal mlýn když jsme toto krásné místo objevili. .

Mlýn mě ukázal můj muž  Michal, jako pěkné místo, kde je zřícenina mlýna , louka, kolem teče potok a všude je neporušená příroda. Místo bylo kouzelné. Mnozí z vás ví, že se věnuji šamanismu a pobytům v přírodě jak sama tak s dětmi. Kde jinde se naučit lásce ke všemu živému když ne v přírodě. Tam je každý sám za sebe a v dnešní době je takové zastavení vítané a léčivé


Čekala nás práce, práce a zase práce

Tato fotka ukazuje nádvoří mlýna kde bylo asi přes osmdesát stromů náletů. Na celé ploše se držela voda a sluníčka jsme si moc neužili.

Nejdřív jsme měli pozemek jeden rok pronajatý od majitele z Prahy, kterému jsme museli slíbit, že se budeme chovat slušně a vše uvedeme do původního stavu. Celá akce proběhla narychlo, uspořádali jsme zde Vision Quest, který nemohl být na tradičním místě a tak honem kde?          Vision Quest  je desetidenní pobyt v přírodě, kde vizionáři hledají odpovědi na otázky " Jaké je mé poslání, co mám přinést tomuto světu, kterým směrem se mám ubírat?" Odeberou se na určitou dobu do lesa a tam v samotě a bez rozptylování rozjímají a rozjímají tak dlouho jak je potřeba. Píši to jen okrajově, někde dál se rozepíši podrobněji. 


Opravdu jen pár fotek kde byl mlýn ponechán sám sobě a nezaznamenal lidskou přítomnost až na občasné přenocování na " Cukeráku" .


První jednání s majitelem pozemku o prodeji. Pan J. vypadal jako pohádkový dědeček, ale jednání bylo náročné. Povedlo se ! Během jednání jsme měli duševní podporu kamarádů a přátel, pro zdárný průběh.  V pozadí je dobře vidět les na nádvoří mlýna. 

Mlýn a okolí v březnu 2018

Teprve s odstupem let , když se dívám jak mlýn vypadal když jsme přišli, tak vidím kolik práce bylo vykonáno. Celé místo bylo potřeba zbavit náletů stromů a prosvětlit , snažili jsme se srovnat plochu a zatravnit nádvoří pustit sluníčko dovnitř. Něco za nás musela udělat mechanizace, vytrhat kořeny, pomoci s odvodněním pozemku.