Velkopáteční potní chýše

15. 4. 2022

Velkou noc z pátku 15. 4. na sobotu 16.4. oslavíme v Zuckerově mlýně rituálem potní chýše. Velký pátek - pátek před Velikonoční nedělí - je v lidových tradicích spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady. Pojďme tedy i my otevřít svá nitra v potní chýši, aby vydala naše vnitřní poklady.

Začneme rituálním zakončením toho starého - rozebereme starou potní chýši, a během pátku pak postavíme novou. Do té půjdeme v noci na sobotu před svítáním, abychom do nového dne a nového období jarní plodnosti a hojnosti vstoupili řádně očištěni a v souladu s Jednotou:-)


Potní chýše je nesmírně silný očistný a léčivý posvátný obřad, vycházející z rituálů přírodních národů, především severoamerických Indiánů. Jeho původní význam spočíval v tom, že se setkáme s temnotou, která je v nás, pobudeme s ní, přijmeme ji a pak do ní přineseme světlo. Mnohem novější je pojetí potní chýše jako dělohy Matky Země, do které se vracíme, abychom se na závěr obřadu opět narodili. Které pojetí přijmete, je na každém z Vás, stejně jako to, co Vám osobně obřad přinese a jak ho budete vnímat. Pokaždé je totiž jiný a pro každého je jiný.


Kdy, kde a další organizační údaje

Kdy: V Zuckerově mlýně je možný příjezd už ve čtvrtek 14. dubna od 10 hodin, nejpozději do pátečních 10 hodin. Ve čtvrtek se můžete seznámit s místem, pobýt v přírodě a pomoci s přípravou tábora. Protože je letos potřeba postavit novou chýši, což zabere hodně času, moc prosím, abyste - kdo můžete - přijeli už ve čtvrtek dopoledne. Dokud nebude postavená, nemůže proběhnout rituál. Během pátku pak chýši dostavíme a připravíme a ráno před svítáním do ní půjdeme.

Kde: V areálu Zuckerova mlýna na Úterském potoce. Zuckerův mlýn je nádherné přírodní místo v údolí horního toku Úterského potoka, daleko od civilizace (no, jak to jen u nás v Čechách jde) s úžasnou energií, harmonií a klidem. Společně s přáteli zde pomalu vytváříme krásné místo pro setkávání, rituály a pobyty v souladu s přírodou. Scházíme se ve venkovní zastřešené jídelně, spíme ve vlastních stanech nebo pod širákem, myjeme se v potoce a radujeme se z nádherného bytí v harmonii s přírodou.

Cena: 400Kč (jídlo + pobyt včetně možného noclehu) za každý načatý kalendářní den, děti a mládež do 15 let 200 Kč, do 5 let zdarma + dobrovolný dar za potní chýši (pro orientaci náklady bývají zhruba mezi 500-700 Kč na osobu podle počtu účastníků).

Co s sebou: Kdo hodláte přespat, vezměte si karimatku, spacák a vlastní stan. Je dobré oblečení k přípravě potní chýše a dřeva. Nejvíc práce je při řezání, štípání a nošení dřeva a u toho se pochopitelně člověk zamaže. Také často bývá potřeba zavírací nůž a vzhledem k tomu, že obvykle končíme za tmy, i baterka, nejlépe čelovka. Dále s sebou přibalte jídlo a pití na hostinu po obřadu (bude z toho co přineseme), nůž, lžíci, misku a hrníček. Je také vhodné - kromě daru - vzít dárek pro vedoucí obřadu a firemany, například tabák (toho se vždy při obřadu spotřebuje hodně, nejlépe neparfémovaný, přírodní, bez aditiv - např. Luckies hnědý), čokoládu apod. Také prosím, pokud někdo máte nějaké starší deky, které můžete postrádat a věnujete nám je, bude to úžasné.

Oblečení do potní chýše: muži šortky, pro ženy jsou to tradičně dlouhé šaty nebo dlouhá sukně a tričko, obojí pod kolena a alespoň s krátkým rukávem tak, aby zakrýval ramena. Vše z přírodních materiálů (bavlna...). Dále si vezměte nejlépe i dva ručníky, jeden do potní chýše a druhý pak na osušení. Pokud nechcete sedět v chýši na studené zemi, vezměte si i něco pod sebe (malou karimatku, ručník či prostěradlo). Igelitový pytel/taška se hodí na mokré věci. Před obřadem je doporučené odložit veškeré kovové šperky, brýle a kontaktní čočky!

Upozornění: Minimálně 4 dny před obřadem nepijte alkohol a neužívejte žádné drogy a, je-li to možné, raději se vyhněte i sexu. Obřad nemusí být vhodný pro lidi s onemocněním srdce a vysokým tlakem. V případě jiných vážnějších zdravotních problémů účast konzultujte, prosím, předem s tím, kdo obřad vede. Obřadu se po dohodě mohou účastnit i ženy v menstruačním čase, jen je potřeba, aby to nahlásily některému z vedoucích obřadu. Chce-li člověk umocnit obřad, jí před ním střídmě, nebo se i úplně postí. Do potní chýše se vstupuje nejlíp s prázdným žaludkem. Protože ale do chýše půjdeme až odpoledne, je možné alespoň posnídat, případně lehce poobědvat.

Přihlášení

Přihlaste se prosím vyplněním registračního formuláře na stránce samani.cz. Kliknutí na tlačítko "Přihlásit se" vás přesměruje na stránku akce.